Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

785 soru

820 cevap

201 yorum

7,526 kullanıcı

Kadın Gezginlerin Karşılaştığı Sorunlar Nelerdir?

+7 oy
Yurtdışı gezilerimde her ülkeden kadın gezgine rastladım.Türk kadın gezginler neden yok denecek kadar az merak ediyorum?

Sizin gözünüzden kadın gezginlerin karşılaştığı sorunlar nelerdir?
4, Ekim, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde hatice (280 puan) tarafından soruldu
16, Ocak, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

1 cevap

Planlanmış tanışmaları saymazsak eğer , seyahatim boyunca ben de memleketen hiçbir gezgin le karşılaşmadım. Gezginlik ile turist faklı şeyler. Tatil amacıyla Tayland'ta bulunan biriyle tanışmıştım ama backpacking dediğimiz sırtçantalı tarzında uzun dönem seyahat eden hiş kimseyle karşılaşamadım.

Nüfusu 10 milyonun altındaki Belçikalı, İsrailli onlarca kişiyle tanışma fırsatı bulurken 80 milyonlara doğru giden ülkemizden gezigin olmaması üzücüydü.

Sanırım biz sırtçantalı tarzı uzun dönem seyahatleri beceremeyen, daha çok kısa dönemli tatilleri seven birileriyiz. Seyahatim boyunca bana en sık sorulan sorulardan biri parayı nerden buldun sorusuydu. Sırf buna cevap vermek için bir yazı bile yazdım. Buna rağmen hala bu tür sorualrı içeren sayfa yorumları ve mailler alıyorum. Seyahatin çok pahallı birşey olduğunu düşünüyoruz. 

Yeniliklere pek açık değiliz. Yurtdışı seyahate çıkarken valizlerine konserve, reçel, zeytin, ekmek koyan başka millet yoktur herhalde.

Tabi pasaport fiyatları ve seyahat özgürlüğünün önündeki engeller bir ölçüde mazeret olabilir. Yazlıklara binlerce TL harcayıp da hiç yurtdışına çıkmamış hali vakti yerinde milyonlarca insan var. Onların gözünde benim yaptığım savurganlık.

Yurtdışına çıkmak için İngilizce şart diye düşünenler var. Onlar da yanılıyorlar, ancak bu önyargı veya mazerete takılıp kalmışlar.

En büyük problem önyargılarımız. Hangi maazeret önümüze konursa konsun arkasında yanlış/eksik bilgiden kaynaklanan önyargı çıkacaktır. Bu konuda sayfalarca yazı yazılabilir.

***

Kadın gezginlerin çoğu da tek başına seyahate çıkamayacaklarını düşünüyorlar. Yolun zorluklarıyla yüzleşmeden,  önyargılar ve endişelerle hareket edip kendi maazeretlerini yaratıyorlar. Benim gezdiğim Okyanusya ve Uzak Asya'da tek başına gezen çok ama çok sayıda gezginle tanıştım, karşılaştım. Sumatra'nın ormanlarında da, Filipinler'de Luzon Adası'nın dağlık bölgelerinde de. Hele Avustralya ev Yeni Zelanda'da yalnız seyahat eden 18-19 yaşında gençler görmek sıradan birşey.

***

Kadın gezginlerin karşılaştığı veya karşılaşabileceği zorluklar erkeklerden çok da farklı değil. Hatta yerel halkla iletişime geçmede kadınlar daha avantajlılar. Akla güvenlik sorunları gelebilir, ancak bu problemler aslında herkes için aynı sayılır.

Otostopla dünyayı gezenler de, tek başına seyahat edenler de var. Hatta uzak doğuda kadın gezginlerin sayısı gittiğim hemen her yerde erkeklerden fazlaydı, en azından bana öyle geliyordu.

Backpacker

License Flickr by alex_ishchenko

6, Ekim, 2012 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
13, Mart, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi
Kemal Bey siteniz harika..

Cepten internete giriyorum,yorumlarim gitmiyor sanirim ama bu yorumum yayinlanir umarım.

Bayan gezginlere yada gezgin olmak isteyenleri cesaretlendirmek adina yaziyorum... 3 aydan fazla Tayland'da kaldim.. Uzunca bir sure de Avustralya'da ve simdi de Endonezya'ya gecicem..

Tam olarak gezgin sayilmam, ancak sitenize bayanlari cesaretlendirmek adina destek olmak isterim..

Selamlar...

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
158 kez görüntülendi 20, Eylül, 2014 Yolda Olmak kategorisinde Tata (130 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
251 kez görüntülendi 23, Nisan, 2015 Yurtdışı Gezi kategorisinde asliover (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
142 kez görüntülendi 14, Temmuz, 14 Gezi Rehberi kategorisinde Kberkn (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
52 kez görüntülendi 28, Şubat, 28 Gezi Rehberi kategorisinde ergün sancaktar (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
102 kez görüntülendi 7, Aralık, 2017 Gezi Rehberi kategorisinde harun (140 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
71 kez görüntülendi 7, Aralık, 2017 Gezi Rehberi kategorisinde harun (140 puan) tarafından soruldu
–1 oy
1 cevap
203 kez görüntülendi 13, Şubat, 2017 Gezi Rehberi kategorisinde gizemseniz (130 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
99 kez görüntülendi 16, Ocak, 2017 Gezi Rehberi kategorisinde melihovic (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
118 kez görüntülendi 25, Aralık, 2016 Gezi Rehberi kategorisinde Erdinç Genç (120 puan) tarafından soruldu
–2 oy
2 cevap
89 kez görüntülendi 8, Kasım, 2016 Gezi Rehberi kategorisinde Pelin Sönmez (100 puan) tarafından soruldu
...