Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

785 soru

820 cevap

201 yorum

7,526 kullanıcı

Yurtdışında Para Çekme ve Kredi Kartı Kullanımı?

+11 oy

Seyahatiniz süresince para yönetimini nasıl yaptınız.

İhtiyacınız olan nakit parayı üzerinizde mi taşıyordunuz?

Para çekme ve yönetimi konusunda seyahat edenlere ne gibi tavsiyeleriniz var?

Yurtdışında kredi kartı kullanımı ile ilgili bilgi verir misiniz?

2, Temmuz, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde armagan (340 puan) tarafından soruldu
23, Nisan, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

1 cevap

İran hariç gittiğim hiç bir ülkeye Dolar veya Euro ile gitmedim. Akbank'a ait Debit/Maestro kart ile ilgili amblemi taşıyan ATM cihazlarından ihtiyacım kadar para çektim. Bazı ülkelerde çekeceğiniz miktar ne olursa olsun ülkeye göre değişen bir işlem ücreti alınıyor. Örneğin bu miktar Tayland'da 150 Baht/8.5TL idi.

Aynı şekilde Akbank'ta Her yurtdışı para çekmede 7TL şarj ediyor, bunun yanında yine Türkiye'deki TL hesabınızdaki çekeceğiniz miktar para önce TL den Amerikan dolarına çevriliyor, burada da kur farkı yiyorsunuz, sonra da bu para ilgili bankanın ATM'sine elektronik olarak transfer ediliyor.

Bu tür durumlarda ülkeye girişte ATM cihazının ödediği limitler kadar para çekiyordum. Ülkeden ayrılmadan da elimde kalan parayı gideceğim ülkenin parasına çevirtiyordum. Bu exchange işini mümkünse ülkeden çıkmadan yapmakta fayda var. Örneğin elimde kalan bir miktar Loas parasını Tayland'da Thai Baht'ıne çevirmek istediğimde kabul etmediler.

Çok acil ve mecburi durumlarda aynı şekilde VISA/MASTER kartlarından da para çekilebiliyor ama bunların kredi faizleri daha yüksek diye tahmin ediyorum.

HSBC, yurtdışında kendi ATM cihazlarından para çekiminde işlem ücreti almadığını duydumi ancak hesabınızın bulunduğu banka şubesi zaten her ay Hesap İşletim Ücreti şarj ediyor. Kısa vadeli seyahatlerde Maestro veya Electron kartlardan para çekme yapılabilir, ancak uzun süreli seyahatlerde bankalara tek tek sorup uygulamalarını öğrenmek lazım. Her bankanın uygulaması şubesine göre değişebiliyor. banka hesabınızda bulunduracağınız para miktarı yüklüyse özel anlaşmalar yapılması da mümkün. Kişiye göre bankacılık işlemi (kazığı) ayarlanabiliyor.

İran, Myanmar gibi ülkelere girmeden cebinizde ülkede harcamayı düşündüğünüz miktarın %30 falzası kadar dolar bulundurmak gerek (tevsiye). Yine ATM cihazlarının yaygın olmadığı ülkelerde de cepte parayla gitmekte fayda vardır.

3, Temmuz, 2012 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
7, Temmuz, 2012 yoldaolmak tarafından düzenlendi
Bali ve Endonezya - HSBC ATM ?

İlgili sorular

+5 oy
2 cevap
1,045 kez görüntülendi 9, Ekim, 2013 Asya Gezisi kategorisinde bozcukforum (200 puan) tarafından soruldu
+5 oy
1 cevap
+10 oy
1 cevap
2,234 kez görüntülendi 14, Temmuz, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde memedovmike (540 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
545 kez görüntülendi 3, Haziran, 2014 Yurtdışı Gezi kategorisinde hyeee (200 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
666 kez görüntülendi 9, Şubat, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde A Burak Toktaş (920 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
304 kez görüntülendi 19, Ağustos, 2015 Gezi Rehberi kategorisinde Kurbaa26 (120 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
276 kez görüntülendi 15, Kasım, 2015 Gezi Rehberi kategorisinde Şahin (140 puan) tarafından soruldu
...