Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

782 soru

815 cevap

201 yorum

7,520 kullanıcı

Düşük bütçeyle seyahat etmenin inandırıcılığı?

0 oy
Öncelikle toplum tarafından bireye dayatılan, tüm farklılıklarıya güzel olan insanları tek tip bir ideal(olunması gereken) insan modeline dönüştüren, hayatın lüks bir eve ve arabaya sahip olma, evlenme,çocuk sahibi olma ve bunları yapabilmek ve daha iyilerine sahip olabilmek için sürekli daha çok para kazanmak gerektiği olgusundan ve insanların gerçekten o hayatı yaşamak isteyip istemediğini bile sorgulamadan toplum tarafından kabul görünüp kendisine çizilen hayatı yaşamasından son derece hoşnutsuz olan biri olarak son derece samimi hislerimle size şunu sormak istiyorum. Kemal bey sitenizde okuduğum yazılarınızdan anladığım kadarıyla 14 sene gibi bir süre çalışmış, bu sürede bir ev sahibi olmuş ve bir miktar(ne kadar olduğu belirtilmemekle birlikte küçük bir miktar gibi sözedilen) birikim yapmışsınız ve seyahatlerinizi evinizin kirasından gelen bütçe ve websitenizden gelen reklam gelirleriyle finanse ediyorsunuz. Evet pahalı kıyafetler giymeyerek, ucuz yerlerde konaklayıp uygun fiyatlara karnımızı doyurarak ve uygun uçak biletleri bulmaya çalışarak yola çıkmak için gereken bütçeyi epey aşağılara çekebiliriz yani milyon dolarlarımız olmasına gerek yok pekala bu konuda sizinle aynı görüşteyim fakat beni düşünmeye iten durum şu ki gerçekçi bir gözle bakarsak en basitinden yurt dışında küçük bir motelde, minimum konfor şartlarında kalmayı göze alıyor bile olsak bu konaklamanın mutlak bir bedeli olucaktır. Bu konaklamaya(ki giden ülkeye ve ülkenin ekonomisine hatta ülkenin içerisinde bir şehirden ötekine bile farklılık gösterir) günlük 50 TL gibi komik bir rakam bile versek ayda 1500 TL gibi bir tutar yapar ki bu tutarın günümüz Türkiye koşulları düşünüldüğünde bir ev kirası ve az miktar websitesi geliriyle karşılanabilecek bir meblağ olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki daha bunun yeme içmesi var hadi yeme içmeye harcadığımız parayı da minimuma indirdik diyelim ülke içinde bir yerden bir yere gitmek, gidilen yerlerde aktivitelerde bulunmak.... Kısacası atılan her adım için bir miktar para gerekli. Yolun(yolda olmanın) vereceği keyif, özgürlük hissi, kazandıracağı bilgi birikimi ve tecrübeler şüphesiz ki paha biçilemez fakat gerçekten merak ediyorum aylık 1500 lira gibi bir meblağ ile yolda olmak(çok da plan yapmadan özgürce, anlık seyahat etmek) gerçekten mümkün mü? Umarım sorumun/sorunumun ve soruş biçimimin uzunluğuyla sizi sıkmamışımdır ve umarım sonuna kadar okuyup bir cevap yazarsınız. Not: Yola çıkmayı düşleyen bir genç.
25, Nisan, 2015 Yolda Olmak kategorisinde Anıl Adaş (120 puan) tarafından soruldu

1 cevap

Toplumun genele empoze ettiği düşünce ile aylık 1500 tl harcayarak dünyayı gezmek hayaldir.Ve komikdir.

Bir sırtçantalı gezgin olarak düşünürseniz makül rakamlardır.

İkisinide deneyebilirsiniz.Hayat sizin.

Genel olarak bizim insanımızın tatil anlayışı ile aylık minumum 10.000 tl gerekir.Genel olarak bizim insanımızda, ayda 10.000 tl geziye para ayaramaz.Bu sebepten evde oturup,çekirdek çitleyip,televizyon izler.

Mesele dünyayı gezmekse ayda 10.000 tl üstü kazanmanın yollarına bakın ya da düşüncenizi değiştirip sırtçantalı bir gezgin olun diyebilirim.
22, Haziran, 2015 misafir tarafından cevaplandı

İlgili sorular

+3 oy
1 cevap
334 kez görüntülendi 30, Eylül, 2013 Yurtdışı Gezi kategorisinde zobozz (200 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
613 kez görüntülendi 8, Aralık, 2014 Yolda Olmak kategorisinde Erhan Kökçe (120 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
425 kez görüntülendi 21, Eylül, 2014 Yolda Olmak kategorisinde Öznur (140 puan) tarafından soruldu
+11 oy
1 cevap
382 kez görüntülendi 3, Temmuz, 2012 Yolda Olmak kategorisinde misafir tarafından soruldu
+9 oy
1 cevap
621 kez görüntülendi 3, Temmuz, 2012 Yolda Olmak kategorisinde misafir tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
151 kez görüntülendi 31, Ocak, 2017 Yurtdışı Gezi kategorisinde umtcmrcn (140 puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
103 kez görüntülendi 29, Aralık, 2016 Asya Gezisi kategorisinde tolgamt7 (130 puan) tarafından soruldu
–1 oy
3 cevap
406 kez görüntülendi 4, Eylül, 2016 Balkanlar kategorisinde Güner Yeşilduvak (110 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
61 kez görüntülendi 2, Kasım, 2015 Avrupa kategorisinde limon (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
114 kez görüntülendi 2, Temmuz, 2015 Vize kategorisinde evasione (140 puan) tarafından soruldu
...