Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

779 soru

815 cevap

201 yorum

7,517 kullanıcı

Kredi Kartı Şifre SMSlerini Nasıl Aldınız?

+11 oy

Yurtdışında internet üzerinden alışveriş yaparken (bilet alırken vs) kredi kartınızı nasıl kullandınız?

Normalde cep telefonunuza gelen şifreyi girmeniz gerekmiyor mu?

Her seferinde bankaya yeni numara mı bildirdiniz?

Yurtdışında kredi kartı kullanımı ile ilgili bilgi verir misiniz?

3, Temmuz, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde misafir tarafından soruldu
23, Nisan, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

2 Cevaplar

 
En İyi Cevap

Eğer kredi kartınızın internetten alışverişlere açıksa çoğunlukla bazı güvenlik basamakalrını geçmeniz gerekiyor. Bunlardan biri de bankadan tanımlanmış gsm hattınıza gönderilecek şifreyi girmektir.

Bu tür alışverişlerde Türkcell hattımı telefona takıp gelen şifreyi sisteme girerek uçak biletmerimi alabiliyordum. Emin olmamakla birlikte, yurtdışı numaralarına bankalar şifre göndermiyor diye biliyorum.

bankanızdan gelmesi gereken şifre bazen bu durumlarda gelemiyor ve dolayısıyla alışverişiniz güvenlik onayını geçmediğinden işleminiz yarım kalabiliyor. Bu durumda Garanti Bankası'na ait alternatif kredi akrtımla alışverişi yapıyordum. Garanti Bankası ile ilgili hiç gelmesi gereken güvenlik şifresi mesaj sorunu yaşamazken Akbank'la ilgili çokca yaşadım.

Cebinizde alternatif bir banka kartı daha olması fena olmaz. Benim açımdan Akbank'tan gelmesi gereken şifrenin gelmemesi tüm gezi planlarımı ve akışını değiştirdi. Yolda Garant'nin Shop&Miles kartını da iptal ettirdiğimden sorun yaşamıştım.

4, Temmuz, 2012 yoldaolmak (24,580 puan) tarafından cevaplandı
4, Temmuz, 2012 yoldaolmak tarafından seçilmiş
HSBC bank yurt disi operatorlere sifre yolluyor. Kredi kartiniza bagli sanal kredi karti olusturarak yaninizda kart tasimaniz gerekmeden sanal kart ile internet alisverisinizi daha guvenli yapabilirsiniz. Yolunuz acik ve masrafsiz olsun:)
Bazı bankaların uyguladığı Sanal Kredi Kartı da alternatif olarak düşünülebilir. Hem güvenlik açısından daha iyidir hem de onay sms'i gibi sıkıntılar yaşatmaz.

Internet bankacılığı için de şifrematik veya cep-şifrematik gibi uygulamalar oldukça faydalıdır. Ben Ziraat ve Garanti için şifrematik kullanmaktayım ve telefon hattımı kullanmak zorunda kalmıyorum. Zaten telefon hattım da yok :)
12, Mart, 2013 gunesakdogan (230 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

+11 oy
1 cevap
+5 oy
1 cevap
+2 oy
1 cevap
497 kez görüntülendi 3, Haziran, 2014 Yurtdışı Gezi kategorisinde hyeee (200 puan) tarafından soruldu
+5 oy
2 cevap
984 kez görüntülendi 9, Ekim, 2013 Asya Gezisi kategorisinde bozcukforum (200 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
285 kez görüntülendi 19, Ağustos, 2015 Gezi Rehberi kategorisinde Kurbaa26 (120 puan) tarafından soruldu
+10 oy
1 cevap
2,186 kez görüntülendi 14, Temmuz, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde memedovmike (540 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
612 kez görüntülendi 9, Şubat, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde A Burak Toktaş (920 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
779 kez görüntülendi 31, Ocak, 2013 Asya Gezisi kategorisinde muqmax (460 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
...