Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

782 soru

815 cevap

201 yorum

7,520 kullanıcı

Yön Bulmak İçin GPS Önerir Misiniz ?

+7 oy
Iphone ve ya bu tip akıllı telefonu olmayanlar için GPS önerir misiniz. Aynı görevi görür mü? Öyle ise tavsiye edeceğiniz bir GPS var mı ?
12, Şubat, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde A Burak Toktaş (920 puan) tarafından soruldu
12, Şubat, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

2 Cevaplar

GPS cihazları yöne bulmak için en gelişmiş cihazlardır. Anca bir gezgin için gerektiğini düşünmüyorum. Bu tür cihazlara ilgili ülkenin haritalarının yüklenmiş olması gerekiyor. Yoksa işe yaramazlar. Hem cihazın kendisi pahalı, hem de uygulamaları pahallı olabilir. Kullanımı konusunda da çok pratik olduğunu sanmıyorum, genelde büyüktürler ve geniş ekranlıdırlar.

Bu nedenle alinde Android veya iPhone tarzı akıllı telefonu olanlar için Google Map yeterlidir. Yine bu tür smartphonelar için de GPS uygulamalarından faydalanabilir.

Bu tür telefonu olmayanlar için GPS cihazı almaktansa akıllı telefon almaları bence daha mantıklıdır. Yön tayini yurtdışı gezilerinde sıkıntı yaratan bir oldu değildir. Dil bilmeseniz dahi, gideceğiniz yerini adını bilmeniz yeterl, işaret dili ile bile anlaşırsınız. Yine haritalar da faydalı olur.

Özellikle kısa süreli geziler için GPS cihazı tavsiye etmiyorum, pratik değil.
12, Şubat, 2013 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
Çok teşekkürler..
Google Maps İçin İnternet Bağlantısı Gerekmiyor Mu?
GPS elektronik bir cihaz olması sebebiyle hataya açık bir yapıya sahiptir. Kısa süreli şehir seyahatlerinde çok gerekliliği olmasa da doğa yürüyüşü gibi etkinliklerde en azından gidilen rotayı kaydetmesi açısından büyük görev yapar.

Yine de GPS kullanılması gereken yerlerde yanınızda mutlaka klasik basılı bir haritayı bulundurmanız gerekir. GPS verilerini eldeki fiziki harita ile karşılaştırmak oluşabilecek yanılgıların önüne geçecektir.

Seyahatim boyunca başıma gelen durum ise ne zaman GPS'e ihtiyaç duysam ya şarj sorunu ya uydu bağlantı sorunu gibi sıkıntılarla yüzleşmiş olmam.
9, Kasım, 2013 gunesakdogan (230 puan) tarafından cevaplandı
GPS bir gezgin için artık oolmazsa olmazlardan birisidir. Ama bunun için pahalı bir alet almaya gerek yok. Kullanmış olduğum General Mobile Discovery telefonumda navigasyon var. HArita google maps üzerinden internet bağlantısı ile yükleniyor. Ha şimdi yurtdışında internet roaming fiyatları nedeniyle aşırı pahalı ancak telefonumun özelliklerinden biriside istediğiniz bir şehrin haritasını sd kart üzerine kaydedebiliyor olması. Örneğin ben gideceğim Batum ve Erivan şehirlerini kaydettim, 50 mb kadar bir yer kapladı sd kartta (sd kart kapasitem 32 gb). sonra tüm internet bağlantılarını kesip denedim, başka hiç bir yeri google maps te göremiyorum ancak Batum ve Erivan'ı görebiliyorum. Kulandığınız akıllı telefonlarda böyle bir özellik olup olmadığını araştırın. Eğer varsa yurdışında offline olarak çok işinize yarar.

İlgili sorular

+12 oy
1 cevap
1,086 kez görüntülendi 28, Haziran, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde ferhat (910 puan) tarafından soruldu
+11 oy
1 cevap
+10 oy
1 cevap
754 kez görüntülendi 3, Temmuz, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
259 kez görüntülendi 2, Mart, 2015 Yolda Olmak kategorisinde onuraksut (120 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
387 kez görüntülendi 14, Aralık, 2015 Gezi Rehberi kategorisinde poka (130 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
131 kez görüntülendi 6, Mart, 2015 Gezi Rehberi kategorisinde Nilgün Palan (120 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
284 kez görüntülendi 13, Eylül, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde Zmrnt (180 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
111 kez görüntülendi 12, Temmuz, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde sener (120 puan) tarafından soruldu
+2 oy
2 cevap
1,073 kez görüntülendi 23, Nisan, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde Koray Sezer (140 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
373 kez görüntülendi 4, Ekim, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde hatice (280 puan) tarafından soruldu
...