Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

785 soru

820 cevap

201 yorum

7,526 kullanıcı

Dünya Turu İçin Rota Planlama

+6 oy

Merhabalar, blogunuzu yeni keşfettim. Bu yaz Haziran 20-Eylül 20 arası 80-90 gün gezmek istiyorum, zira bu benim uzmanlığa başlamadan önce 5-6 sene boyunca gezebilmek için son şansım. Kendime bir rota belirledim, bazı destinasyonlarımda turistik bazı destinasyonlarımda ise gezgin olarak gezeceğim. Rotam;

Ispanya-Fas-Mısır-Hindistan-Tayland-Laos-Endonezya-Malezya-Karadan Tayland ve son olarak Kore olacak. Bu rotamdan önce ise küçük bir ısınma turu olarak Nisan-Mayısta 3 haftalık Çin-Filipinler yapacağım.

Bu rotada Ispanya-Fas-Mısır'ı 3-5'er günle turistik ve hızlı geçmeyi düşünüyorum. Rota planlama asıl amacım Asya.

Öncelikle, gezi anlayışımızın uyuştuğunu düşündüğüm için sizden yardım rica edeceğim. Şehirler, binalar, kiliseler vb benim gezi anlayışımın dışında kalıyor. Turistlerin gittiği yerleri, bozulan yerleri sevmiyorum. Ilgi alanım daha çok dağ, bayır, çayır :)

Misal, öyle yerlerde olmak istiyorum ki, tropik bir adada bembeyaz sahilde ki iki palmiyenin arasına hamağımı kurup güney yarımküredeki parlaklığıyla yıldızları seyredebileyim ve etrafımda otel, resort tarzı yerler olmasın.

Rota planlama yaparken özellikle 2.rotamdaki Filipinler ve diğer rotamda ki gördüğünüz yerlerden şuraya gitmeni tavsiye ederim diyeceğiniz yerler varmı acaba? Rotamdan çıkarmamı ve çıkardığım ülkede geçireceğim zamanı şu ülkede kullan diyebileceğiniz bir öneride bulunabilirmisiniz?

Son sorum ise; öğrenci olduğumdan ekonomide çok önemli bir etken olacak benim için, belirlediğim rota ile mil puan destekleriyle falan 3000 TL ye tüm uçuşlarımı halledebiliyorum,  konaklamayı da couchsurfing, sahilde yatma, dorm odalarıyla falan maximum 700 usd  olarak belirledim.

Gezimin 1 ayı ramazana denk geleceğinden yeme-içme yapmayıp ölebilirim(yeterki gezeyim :) yine 700 usd gibi bir rakamla gerek sokak yemekleriyle gerek süpermarketten alacağım konservelerle sanırım onuda halledebileceğim. Rehber mecburi yerler, giriş ücreti olan yerler, çamaşırhane ücretleri vs ıvır zıvırlar için yine 700 usd ayırdım. Şu anda hiçbir bilgim olmadığı için gözümü en çok korkutan kısım şehiriçi ve şehirlerarası ulaşım masrafları.

Özellikle Thailand, Malezya,Endonezya ve Hindistanda birçok şehirlerarası geçişler kullanmam gerekecek. Sizce bunlar çok büyük külfet getirecekmidir? Ve ayrıca gözümden kaçan veya hesaplamada iyimser düşündüğüm masraflar varmı?

 

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

21, Mart, 2013 Yurtdışı Gezi kategorisinde gezmialem (220 puan) tarafından soruldu
23, Nisan, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

1 cevap

Güzel bir karar ve iyi bir rota planlama ile güzel bir gezi yapacağınızı düşünüyorum.

Filipinler ile ilgili Filipinler kategorisinde epeyce bilgi var. Her biri fFilipinler gezi yazısı, fikir verebilecek tavsiyeler içeriyor. Otel konaklamaları, yapıalcak aktiviteler ve ulaşım fiyatlarına kadar yazılara eklemiştim.

Banaue, Batad, Sagada gibi Luzon Adasının dağlık bölgesini öneririm.

Coron ve Palawan Adaları ise yine benzersizdir. Dalış yapılabilir, tekne turları ise mükemmeldir.

Gündeyde Boracay ve Bohol tatil cennetidir. Beyaz kumlar, turkuaz deniz...

Rota planlama konusunda çok şey söyleyebileceğimi sanmıyorum. Zira yolda fikrinizi değişecektir, bu kaçınılmaz. Rotadaki ülkelerin hepsi de görmeye değer. Bazılarını çok sevip daha fazla kalmaya niyetlenebilirsiniz. Bazıları ise beklentilerinizin atında olacak ve kısa vakit ayıracaksınız.

Sırtçantalı tarzında seyahatlerde seyahat bütçesi ise yapacağınız aktivitelere göre değişir. Ortalama 1500 TL ile rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. 2000 TL harcayarak ise oldukça keyfili ve bol aktiviteli bir seyahat yapılabilir. Ama öncelikle bütçe yönetimi, pazarlık ve ucuz konaklama bulma konusundaki yeteneklerinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Asya'da karadan ulaşım ucuzdur. Güney Asya ülkeleri arasındaki seyahatimde bu fiyatları da göreblirsiniz.

 

Palawan Adası Filipinler

 

 

22, Mart, 2013 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
23, Nisan, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

İlgili sorular

+4 oy
1 cevap
574 kez görüntülendi 23, Temmuz, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde christa-renz (160 puan) tarafından soruldu
+6 oy
1 cevap
3,370 kez görüntülendi 29, Temmuz, 2013 Asya Gezisi kategorisinde ozyk (360 puan) tarafından soruldu
+6 oy
1 cevap
343 kez görüntülendi 13, Haziran, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde ceren (180 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
375 kez görüntülendi 4, Ekim, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde hatice (280 puan) tarafından soruldu
+5 oy
2 cevap
609 kez görüntülendi 4, Mayıs, 2013 Asya Gezisi kategorisinde Kuzo (340 puan) tarafından soruldu
+7 oy
2 cevap
469 kez görüntülendi 26, Mayıs, 2013 Asya Gezisi kategorisinde wolkanakin (190 puan) tarafından soruldu
+5 oy
1 cevap
2,613 kez görüntülendi 31, Mayıs, 2013 Asya Gezisi kategorisinde Gökhan Gülbaz (460 puan) tarafından soruldu
+5 oy
1 cevap
523 kez görüntülendi 27, Eylül, 2013 Avustralya/Okyanusya kategorisinde Hülya (170 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
604 kez görüntülendi 14, Haziran, 2014 Asya Gezisi kategorisinde berkiyergin (140 puan) tarafından soruldu
+5 oy
1 cevap
288 kez görüntülendi 6, Temmuz, 2013 Asya Gezisi kategorisinde Ezgi (240 puan) tarafından soruldu
...