Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

782 soru

815 cevap

201 yorum

7,520 kullanıcı

Hiç tehlikede olduğunuz oldu mu?

+12 oy
Uzun süredir tek başınıza seyahet ediyorsunuz. Hiç tehlikede olduğunuz, polislik ciddi bir durum oldu mu?
3, Temmuz, 2012 Yolda Olmak kategorisinde misafir tarafından soruldu

1 cevap

Toplamda 685 gün yurtdışındaydım. Zamanımın neredeyse yarısı Okyanusya'da diğer yarısı da Asya'da geçti. Çoğu zaman rotasız ve plansız gezdim, gittiğim yerler, kalacak yer konsunda fikrim olamdan birçok yere vakitli vakitsiz gittim. Gece yolculukalrı yaptım, ıssız sokakklarda tekbaşına dolaştım.

Laos'ta tanıştığım, dünyayı çokça gezmiş bir Kanadalı gezgine bir soru sormuşum. Güvenlik ve güvenli gezi konusunda fikirlerini almıştım. sadece bir cümlesini aktaracağım: "Dünyanın bu tarafı (Güne Asya) en güvenli yer. Budist inancından kaynaklanıyor" demişti. Kısaca çoğunlukla kendimi güvende hissettim.

Aynı soru dün bana ablam tarafından da sorulmuştu. Tehlikenin beni bulmasından çok ben kendimi bilerek ve isteyerek tehlikeye attım. Yolda zaman içerisinde tüm korkularımdan arındığım gibi artan özgüvenle risk almak artık rutin bir davranış biçimi olmuştu. Bazen bu kendinizi ne tür bir tehlikeye attığınızın farkına varmanıza bile engel olabiliyor.

Kendimi ölüm veya ciddi tehlikelerle yüzyüze bırakacak çok şey yaptım, bazılarını yazdım, bazılarını umursamadım. Yolda olmanın kendisi aslında ciddi bir risk almaktır. uzun süren uçak, tren, otobüs, feribot ve tekne yolculukları, yediğiniz herhangi bir yemekten zehirlenme, sıtma, sarı humma ve diğer bazı tropikal hastalıklar, üşümeler, güneşte yanmalar, zehirli böcekler ve hayvanlar tarafından sokulma riski, soyulma, darpedilme veya çoğunlukla aktivite ve maceralardan kaynaklı düşme, boğulma, kayma, sıkışma vs gibi riskler cidden risklidir.

Attığım bir adımın kayması ve yanlış atmam sonucunda defalarca ölümle yüzyüzeydim, biliyordum ama bu benim bilinçli tercihimdi. Hayatımın en büyük macerasını okuyabilirsiniz, ben yazdıktan sonra hala okuyamıyorum bir daha! Karakola düştüğüm oldu. Karanlık sokaklarda tedirgin olduğum oldu. Akreplerle uyumuşum, zehrili örümceklerce ısırıldım, defalarca sivrisinek ve tahta kuruları tarafından ısırıldım, Malarya (sıtma) olmadığım için şanslıyım. Akşamın bir karanlığında az daha bir maymun saldırısına uğruyordum, cidden çok ama çok şanslıydım ve dahası ...

Bunların her biri birer yeni makale başlığı olacak, yazmaya fırsat buldukça... Riski ve tehlikesi ne olursa olsun gezmek bunların hepsine değer. macerasız, risksiz bir hayat neye benzer ki zaten!

Bu penç ve, diş ve gözlerle aramda sadece 1 metre mesafe vardı. Çocuklarını korumak için her an saldırıya hazır bir maymun.

Bu penç ve, diş ve gözlerle aramda sadece 1 metre mesafe vardı. Çocuklarını korumak için her an saldırıya hazır bir maymun.

4, Temmuz, 2012 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

+9 oy
1 cevap
621 kez görüntülendi 3, Temmuz, 2012 Yolda Olmak kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
249 kez görüntülendi 21, Mayıs, 2015 Yolda Olmak kategorisinde glmc737 (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
87 kez görüntülendi 12, Şubat, 2015 Ortadoğu kategorisinde Yunus Ersoy (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
93 kez görüntülendi 19, Şubat, 19 Yurtdışı Gezi kategorisinde gulcelik (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
184 kez görüntülendi 29, Kasım, 2016 Vize kategorisinde Yarenc (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
58 kez görüntülendi 10, Ekim, 2016 Vize kategorisinde ahmetsalı12 (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
166 kez görüntülendi 4, Eylül, 2016 Avustralya/Okyanusya kategorisinde Müjde tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
2,810 kez görüntülendi 13, Şubat, 2016 Vize kategorisinde Ebru Aydoğan (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
128 kez görüntülendi 13, Ocak, 2016 Asya Gezisi kategorisinde Biyanka Takıcı (140 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
227 kez görüntülendi 12, Ocak, 2016 Türkiye Genel kategorisinde Özge Lağap (120 puan) tarafından soruldu
...