Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

785 soru

820 cevap

201 yorum

7,526 kullanıcı

Iphone ile yön adres bulma konusunda nasıl faydalanırız?

+12 oy
Merhabalar,

31 yaşındayım ve 2010 yılında yakaladığım bir fırsat sayesinde Asya'nın çoğu ülkesini gezdim. En büyük sorunum yön bulmaktı. Türkiye'de bile adres bulma konusunda özürlü biri olarak bu konu hakkındaki görüşlerinizi bilmek isterim.

Teşekkürler.
28, Haziran, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde ferhat (910 puan) tarafından soruldu
17, Ağustos, 2012 yoldaolmak tarafından yeniden etikenlendirildi

1 cevap

Iphone bir gezginin en iyi yol arkadaşlarından biridir. Özellikle gidilen yer konusunda önceden bilgi yoksa ve dil konusunda sıkıntılar varsa burada adres veya yön bulma konusunda teknolojisi en iyi yardımcımız.

Akıllı telefonların çoğunda bulacağımız Google Maps uygulaması en büyük yardımcımız. Maps uygulamasında sağ altta olan Directions butonuna basıyoruz. Eğer bulunduğumuz yerden gideceğimiz adrese yön bulmak istiyorsak Start kısmını olduğu gibi bırakıyoruz, zaten orada Current Location (Bulunduğum Yer) yazıyor. End kısmına ise gideceğimiz yeri açıkalayacak bir adres yazıyoruz.

Bu bir otel veya cadde ismi, alışveriş merkezi veya gideceğimiz yere yakın bilindik ve Google Map'e kayıtlı bir yer olabilir. Sonra Sağ üst köşede yazılı Route butonuna basıyoruz. Eğer gideceğimiz adres kayıtlı ise girdiğiniz iki nokta arasındaki güzergah ve alternatifleri size gösterilecektir. Yukarıda taksi, otobüs veya yürüyerek gibi seçenekler ile ulaşım yöntemini tercih edebilirsiniz.

Bu şekilde gidilecek yerin yönünü, haritada nerede olduğunu, kaç metre/km uzaklıkta olduğunu, alternatif ulaşım yöntemleri ile ne kadar zaman tutacağı, hangi otobüs veya metroya binmemiz gerektiğini öğrenebiliyoruz. 

Girdiğimiz adres veya yer ismi Google da kayıtlı değilse yapabileceğimiz birkaç şey var. Bir tanesi eğer biz daha önce o adreste bulunduysak, bulunduğumuz bir anda o adresi tıklayarak açılan Info sayfasının sağ altında bulunan Add to Bookmarks ile kaydedebiliyoruz. Örneğin dışarı çıkıp da şehri gezdikten bu yöntemle kaydettiğimiz otele dönmek istiyorsak, kaydettiğimiz adrese tıklayıp, yine yukarıda belirttiğim gibi bulunduğunuz yerden o adrese yön sorgulayabilirsiniz.

Yürüyerek yön bulmak istediğinizde ise sol alt köşede bulunan GPS sembolüne 2 defa tıkladığınızda harita üzerinde hangi yöne doğru yürüdüğünüzü görebiliyorsunuz.. Bu şekilde hiç yön sormaya gerek kalmadan sağa sola dönerek yönünüzü tayin edip çizilen güzergahı takip edip hedefe ulaşabilirsiniz.

Sadece Iphone ile değil  Maps yüklü birçok Android cihaz da benzer işi görebilmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde yanılma payı çok az, güncel bilgiler işlendiğinden güvenilir yönlendirme ve verilere ulaşmak daha kolay. Çoğunlukla otobüs beklerken bile kaç dakika içerisinde otobüsün geleceği bilgisine bile erişmek mümkün.  

Bu kanuda gezginlerin ihtiyaç duyacağı teknoloji kullanımı ile ilgili hayata geçireceğim proje hazır olunca sizlere daha detaylı ve daha kullanışlı bilgiler vereceğim.

 

28, Haziran, 2012 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
Cevabiniz icin tesekkurler cok yardimci oldu, artik adres sormak hayattan kalkiyor. Sayfanizi hergun ziyaret ediyorum ve sayenizde cok sey ogrendim ve ogrenmeyede devam ediyorum.

Teknoloji kullanimi konusunda daha detayli bilgileri bekliyor olacagim.

Tesekkuler

İlgili sorular

+10 oy
1 cevap
757 kez görüntülendi 3, Temmuz, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde misafir tarafından soruldu
+11 oy
1 cevap
+7 oy
2 cevap
381 kez görüntülendi 12, Şubat, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde A Burak Toktaş (920 puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
131 kez görüntülendi 21, Şubat, 2015 Asya Gezisi kategorisinde busra34 (190 puan) tarafından soruldu
+6 oy
1 cevap
250 kez görüntülendi 18, Mart, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde ferhat (910 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
118 kez görüntülendi 25, Aralık, 2016 Gezi Rehberi kategorisinde Erdinç Genç (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
131 kez görüntülendi 6, Mart, 2015 Gezi Rehberi kategorisinde Nilgün Palan (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
754 kez görüntülendi 22, Aralık, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde mucit (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
149 kez görüntülendi 25, Ağustos, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde hkn (120 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
512 kez görüntülendi 18, Mart, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde Aygun (170 puan) tarafından soruldu
...