Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

782 soru

815 cevap

201 yorum

7,520 kullanıcı

Asya'da Çocuk Olmak? Çocukların Durumları Nasıl?

+7 oy

Aslinda sorum cok farkli, belki sizinkisi gibi bir rotada yolculuk benim gibi bir anne icin uzak, fakat ben yolculuktan ote, diger kulturleri ogrenmek adina bir anneye klavuz olabilecek soru sormak istedim fakat uygun bir kategori bulamadim. Bu yuzden gelenek gorenek diye bir baslik sectim. Bu siteyi illaki yola cikacaklar veya yoldakiler icin degil ama kendisini yolda hissedenlerinde okuduklarini animsatmak adina smiley

Geleyim soruma; ulkemizde cocuklarin aksam yataga yatma saatleri simdilerde bir kampanya ile aksam 9.30'a alindigini duydum. TV de onemli adamlar cocuklari yataklarinda olmalari konusunda uyariyor. Oysa biz 2 yasindaki oglumuza yaz veya kis olmasina bakmaksizin aksam 7`de uyumasi icin ortam yaratiyoruz (banyosu, kitap okuma isi bitmis oluyor),oglumun bu duzeni cevre ve komsularca hep elestiri konusu oldu. Kimbilir oglumun babasi bir Turk olsaydi belki bende aksam 9`a kadar bizimle delirmiscesine salonda kostururken, birbirinden beter haberler ile ulke ve gundemimizi ogrenmesine izin verirdim (ASLA)

Ya senin bulundugun aile ortamlarinda durum nasil di? cocuklar nasil yetistiriliyor, neler onemseniyor, ogretiliyor ve disipline ediliyor du? Yolculugun cok disinda ama yolundakilere dair bir soru, yatma saat degil aslinda asil ogrenmek sitedigim, birey olarak cocuklarin nasil yetistirildigi sorum. Bu sonraki yolcularin kimlerle karsilasagina dair on bilgi smiley

Tesekkurler okudugunuz icin smiley

15, Temmuz, 2012 Asya Gezisi kategorisinde ozlemVS (420 puan) tarafından soruldu
23, Ocak, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

1 cevap

 
En İyi Cevap

Bu soruya kendimden emin yeterli cevapalrı verebilecek kadar gözleme sahip olamadım ne yazık ki. Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde çocuklar sakin, sanki enerjileri alınmış gibi. öyle delicesine bağırıp çağırmalar, oradan oraya koşuşturmalar yok, sanırısınız her biri birer erişkin gibi. 

Ancak Asya'ya adım attığınızda zaten her şey değişiyor, herşey! Tatlar, renkler, kokular, sesler, doğa ve tabi insanlar. Asya'da çocuk olmak demek sokakta olmak demek. Üstü başı toz toprak kir içerisinde olmak demek, aç kalmak demek, çalışmak demek... Ancak nerede olursam olayım; ister metropolde, ister kasabada, ister uzak bir köyde, ormanda.. çocuklar hep gülmesini, gülümsemesini biliyor. Öyle çocuklar üzerinde katı bir kural yok, doğrusu zaten hayatlarında bizim bildiğimiz kurallar yok. diledikleri zaman uyuyorlar.

Köy gibi yerlerde hayat yorucu, tüm köy erkenden uykuya dalıyor ve sabahaın ilk ışıklarında çocukalr da ebeveynleri gibi uyanıyor. Her zaman onların dayapması gereken bir iş mutlaka vardır. Asya'da çocuk olmak hem çok eğlenceli hem çok zordur. eğlencelidir çünkü modern dünyanın dayattığı yaşam tarzı ve kurallar yoktur. Kendi eğlencelerini kendilerini yaratacak kapasitedeler, onlar için biraz çamur, bir çomak, bir hayvan veya yağmur eğlence kaynağı olabilir. Zordur, çünkü yaşam şartları zordur, yoksulluk zordur, aç kalmak zordur, taciz edilmek, çalıştırılmak, bazen yok sayılmak zordur.

Ancak kesin diyebileceğim şu var ki Asya insana gülümsemesini öğretir, Asyanın çocuklarından yükselen kahkahanın rengi bizim bildiğimiz kahkahanın renginde bir sorun olduğunu düşündürtür.

Çocuklar için hangi kuralalr mı doğru? 7'de veya 9'da yatmaları mı? Doğrusu hiçbir fikrim yok. Belki de diledikleri zaman uyumalı, diledikleri zaman uyanmalılar. İnsanın insana müdahalesi yüzyılın sorunudur ve bu sorunu daha bebeklikten itibaren yaşıyoruz. 

Siz bildiğiniz gibi yapın smiley Dünyanın düzeni bu galiba. benim fikirlerim düzene uymaz gibi. Asya'nınkiler ise dünyanın bu tarafına hiç mi hiç uymaz.

http://yoldaolmak.com/ben-ne-yapiyorum.html

16, Temmuz, 2012 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
23, Ocak, 2013 yoldaolmak tarafından seçilmiş
Hem gulumseyip hem icimde bir burukluk olustu okurken, cocuklarin henuz cocuk yasta birey olarak sorumluluk alip (yuklenip) uretmeleri, ama ote yandan cocukluklarini camurun icinde oyunlar yaratarak yasatmalari cocugun her yerde ve her ortamda cocuk olusunu gosteriyor. Sen ve senin gibi dunyanin farkli yerlerinden gelmis gezginler onlarin dunyasini, buyutuyordur kimbilir?
Tesekkur ederim cevabin icin.
aileler çocuklarına şekil vermek, toplum standartlarına kavuşturmak için özel bir çaba sarfediyor,bunun altında yatan sebep  toplumun gözünden dünyaya bakmak sanırım.. keşke saf hiçbir tesir altında kalmadan kendi gözümüzden bakabilse idik dünyaya ve hayatımıza..

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
75 kez görüntülendi 1, Mart, 2015 Asya Gezisi kategorisinde b35bb4 (120 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
208 kez görüntülendi 8, Eylül, 2014 Yolda Olmak kategorisinde johndoe (190 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
84 kez görüntülendi 22, Ocak, 2015 Yurtdışı Gezi kategorisinde Eyüp Sami Yavaş (130 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
120 kez görüntülendi 15, Temmuz, 2016 Yolda Olmak kategorisinde Erem Sönmez (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
613 kez görüntülendi 8, Aralık, 2014 Yolda Olmak kategorisinde Erhan Kökçe (120 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
425 kez görüntülendi 21, Eylül, 2014 Yolda Olmak kategorisinde Öznur (140 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
163 kez görüntülendi 19, Mayıs, 2014 Yurtdışı Gezi kategorisinde Cngzyny (140 puan) tarafından soruldu
+8 oy
1 cevap
687 kez görüntülendi 18, Ağustos, 2012 Yol Arkadaşı Bul kategorisinde Inci Uyanik (200 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
101 kez görüntülendi 1, Ocak, 2015 Asya Gezisi kategorisinde Mesut Parla (340 puan) tarafından soruldu
...