Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

782 soru

815 cevap

201 yorum

7,520 kullanıcı

Gürcistan İlaç İle Giriş Yasağı

+1 oy
Batum'a giderken sürekli içtiğimiz iki günlük ilacımızı yanımıza almak yasak mı?
22, Nisan, 2014 Yurtdışı Gezi kategorisinde Zaferk (130 puan) tarafından soruldu
23, Nisan, 2014 Kemal Kaya tarafından düzenlendi

1 cevap

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre yanında ilaç ile Gürcistan'a gidenler son günlerde sorun yaşıyorlar.

Uyarının tam metni söyledir...     Buradan'da orjinal duyuruya erişebilirsiniz.
 

Son günlerde medyada “Gürcistan’ın ülkeye girişte ilaç yasağı uyguladığı” yönünde haberler yer almıştır. Gürcistan’a seyahat edecek vatandaşlarımızın bu konu ile ilgili  herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.
Gürcistan yetkili otoriteleri yolcuların ülkelerine girişte şahsi tedavilerinde kullanmak üzere beraberinde getirdikleri ilaçlara yönelik prosedürleri belirlemiştir. Söz konusu prosedüre yönelik bilgiler ekli dosyalarda  yer almaktadır.
Vatandaşlarımızın belirtilen hususlara dikkat etmeleri, ayrıca gereken hallerde Batum Başkonsoluğu ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.
Kamuoyuna duyurulur.
 
Gürcistan’ın Yolcu Beraberinde Taşınacak Uyuşturucu ve Psikotrop İlaçlar
İçin Genel Düzenlemesi
 
1.    Şahısların kişisel ihtiyaçları için Gürcistan’a ithal edilecek veya Gürcistan’dan ihraç edilecek farmasötik ürünler eğer “22 Ocak 2004’ tarihinde Gürcistan Sağlık Bakanlığınca onaylanan narkotik ilaçlar, psikotrop maddeler, prekürsörler ve psikoaktif madde içeren farmasötik ürünler listesinde” yer alıyorsa,
 
a.    Şahsın ülkede kalma gününe bağlı olarak yapılan günlük doz hesaplaması sonucu kullanılacak miktar kadar ilacın bulundurulmasına izin verilir.
b.    Şahıs Gürcistan vatandaşı ise tedavi süresine göre hesaplama yapılır.
c.    Hastaların bu ilaçları başka şahıslara vermesi yasaklanmıştır.
d.    Kısıtlamalar:
Uyuşturucu ve Psikotrop Maddeler  ile Butorphanol, Nalbuphine, Tramadol, Tianeptine, Ketamine, Pregabalin, Fenazepame adlı maddeler için en fazla 31 gün)
e.    Yasaklanmış maddeler listesi : 1961 Sözleşmesi  Tablo IV’de ve 1971 Sözleşmesi Tablo I’de yer alan maddeler.
Diğer bilgiler: Clophelin (göz damlası ve ampul), Clorpromazine, Cyclodol (trihexyphenidyl hydrochloride), Propanidide, Thioridazine; Ephedrine/ Norephedrine/ Pseudoephedrine içeren kombine preparatlar ve ayrıca 1961 Sözleşmesi listelerinde öngörülmeyen uyuşturucu maddeler içeren kombine preparatlar, özel tıbbi belgeler gerektirmektedir.
f.     İstenen Belgeler:
                                                 i.    Geçerli reçete (Doktor reçetesinin İngilizceye çevrilmiş ve çıkış ülkesi yetkili otoritesi tarafından onaylanmış bir kopyası),
                                                ii.    İkamet edilen ülkenin sağlık otoritesi tarafından onaylanmış doktor raporu,
                                               iii.    Doktor raporu ve reçetenin doğruluğunu teyit eden çıkış ülkesi yetkili otoritesi tarafından düzenlenen, yetkili otoritenin adı, adresi, ilgili kişisi, telefon numarası ve varış ülkesini belirten belge. Gerçek kişinin adı, cinsiyeti, yaşı; teşhis, kontrole tabi maddelerin ticari ve uluslararası isimleri, dozaj formları, birim miktarları (tablet, ampul, vb.) uygulama yöntemi ve tedavi süresinin doktor reçetesinde bulunmaması halinde bu bilgiler söz konusu belgede belirtilmelidir.
Ayrıca, 15 Mart 2014 tarihi itibariyle yeni düzenlemeye gidilerek içerisinde uyuşturucu ve psikotrop madde ihtiva eden ve kombine halde olan soğuk algınlığı, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar da yasaklı ilaçlar kapsamına dahil edilmiştir.
Konu ile ilgili özet tabloda ekte yer almaktadır.
Diğer taraftan uyuşturucu, psikotrop ve kontrole tabi ürün tanımlamaları ve sınıflandırmaları dışında olan ve Gürcistan’a şahsi tedavi amacıyla yolcu beraberinde getirilecek ilaçlar için ise aşağıda belirtilen koşullar gereklidir:
a)    Şahsın kişisel ihtiyaçları için, ilaç etkisine bağlı olarak, şahsın sorumluluğunda 10 standart paketten fazla olmaması gerekir.(Ancak herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına beraberinde mutlaka ilaç getirmesi gereken vatandaşlarımızın kontrole tabi olmayan ilaçlar için de reçetelerinin, doktor raporlarının, doktorun mesleki ehliyetini belgeleyen bir belgenin Apostilli İngilizce ya da Gürcüce tercümesinin beraberlerinde bulundurmaları gerekmektedir.)  
b)   Eğer şahsın herhangi bir sebepten dolayı kalma süresi boyunca söz konusu farmasötik ürüne 10 paketten fazla ihtiyacı olacak ise, günlük doza bağlı olarak kalma süresince kullanılacak miktar için hesaplama yapılarak uygun medikal doküman hazırlanmalıdır.
c)    Gürcistan vatandaşı olan bir şahsın 10 kutudan fazla farmasötik ürüne ihtiyacı olması durumunda, günlük doza bağlı olarak tedavi süresince kullanılacak miktar için hesaplama yapılarak uygun medikal doküman hazırlanır ve ithalatı yapılabilir.
Bununla birlikte, Gürcistan’a posta yoluyla ithal edilecek veya ihraç edilecek farmasötik ürünler aşağıdaki durumlarda imha edilir ya da alıkonulabilir;
a)    Primer ambalajın olmaması halinde,
b)   Primer ambalajın sağlam olmaması halinde,
c)    Eğer dış ambalajından farmasötik ürünün adı ve içerdiği etkin madde saptanamıyorsa.
23, Nisan, 2014 Kemal Kaya (11,550 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
248 kez görüntülendi 5, Ağustos, 2014 Asya Gezisi kategorisinde enfexia (120 puan) tarafından soruldu
+2 oy
2 cevap
1,610 kez görüntülendi 20, Mayıs, 2014 Asya Gezisi kategorisinde elvanture (140 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
208 kez görüntülendi 11, Mart, 2014 Yurtdışı Gezi kategorisinde Betül Budak (140 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
4,876 kez görüntülendi 21, Haziran, 2014 Asya Gezisi kategorisinde cenk (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
72 kez görüntülendi 30, Ekim, 2017 Avrupa kategorisinde Sitem barış (160 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
162 kez görüntülendi 5, Ocak, 2015 Asya Gezisi kategorisinde brs (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
237 kez görüntülendi 9, Eylül, 2014 Vize kategorisinde selma kılınç (150 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
284 kez görüntülendi 14, Ocak, 2014 Asya Gezisi kategorisinde Ayşegül (220 puan) tarafından soruldu
+5 oy
1 cevap
1,595 kez görüntülendi 17, Temmuz, 2013 Asya Gezisi kategorisinde flash (270 puan) tarafından soruldu
+5 oy
1 cevap
285 kez görüntülendi 27, Ocak, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde muqmax (460 puan) tarafından soruldu
...