Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

785 soru

820 cevap

201 yorum

7,526 kullanıcı

Backpacking Turu İçin Vize ve Ekipman Tavsiyesi

+2 oy
Selamlar,

Öncelikle takip ettiğim web siteniz ve yaptığınız paylaşımlar sayesinde çok şey öğrendim, ve bana ilham verdiler. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

Önümüzdeki ağustos ayında başlamayı planladığım backpack tur ile ilgili sormak istediğim bir kaç soru var. Zaman ayırıp cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Öncelikle yaklaşık rotamdan bahsedeyim:
İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Bhutan, Tayland, Laos, Vietnam, Kamboçya, Malezya, Endonezya, Filipinler, Avustralya ve Yeni Zelanda. Burdan sonrası için henüz bir plan yapmadım ancak Yeni Zelanda'dan Güney Amerika veya Afrika'ya geçebilirim.

Gezinin içeriği olarakta bilinen belli başlı turistik noktaların dışında, gittiğim her ülkedeki en popüler 1 veya 2 tane uzun hiking rotasını yürümeyi planlıyorum. Yine buna bağlı olarak kanyon yürüyüşleri ve dağ tırmanışları da olacağını tahmin ediyorum.

Sorularım:

1- Benim şuan da kendime ait bir şahıs firmam var ve tura çıkmadan önce bu firmayı kapatmayı düşünüyorum. Vizelerden de sadece pakistan ve hindistan vizesini burada alıp diğerlerini yol üzerinde almayı planlıyorum. İş yerimi kapatmış olmam ve işsiz durumda olmam yoldaki vize işlemlerim sırasında büyük bir dezavantaj yaratır mı?

2- Yanıma küçük bir çadır veya bivak almayı planlıyorum. Gezi esnasında uygun yerlerde bunu kullanmayı düşünüyorum. Bu plan size göre uygun/mantıklı mı? Yol üzerinde geceleri çadır veya bivakta geçirebileceğim çok durumla karşılaşır mıyım? Yoksa güvenlik veya aklıma gelmeyen başka sebeplerden dolayı bu ekipmanlar kullanılamazlar mı?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.
23, Nisan, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde Koray Sezer (140 puan) tarafından soruldu
21, Mayıs, 2014 Kemal Kaya tarafından yeniden kategorilendirildi

2 Cevaplar

Sırt çantalı gezi için gayet güzel rotalar belirlemişsin Koray!

Rotandaki ülkelerin çoğu vize istemiyor. Avustralya ve Yeni Zelanda (tek L ile yazılır önemi!!!), burada vize alırken zorlanacağın ülkeler olacak. Eğer üzerine kayıtlı tapu belgelerin varsa, bunların noter tasdikli kopyalarını yanına alman gerekiyor.

Avustralya'da geçireceğin her ay için 1000AU$ parayı da ispat etmen gerekiyor. Kredi kart fotokopileri ve banka hesabındaki paranın; bankadan alınmış antetli kağıda dökümleri de önemli iş görür. Ben Avustralya vizesi için Yeni Zelanda'nın Auckland şehrinden başvurmuş ve 2 gün sonra da mülakata gidip almıştım. Sorun çıkarmadılar. Üzerime kayıtlı tapu evrakları ve banka hesabı yeterli oldu.

Vietnam'a gitmek ise neredeyse imkansız gibi birşey. Tayland, Kamboçya ve Laos'ta şansını deneyebilirsin, ama hem masraflı hem de imkansıza yakın almak. Ben Tayland ve Laos'ta başvurdum vermediler. Sonunda gitmenin farklı bir yolunu buldum ama vize masrafları ve diğer masraflara değmeyeceğini düşündüğümden gitmedim.

Vize istemeyen ülkeler listesine göz atmanı öneririm. Gittiğin ülkede, sonraki ülkeye olan vizeni orada halletmeni öneririm. Zira uzun süre yolda olunca göreceksin ki, plansız gezi yeni planın olacak ve şu an yaptığın bu planın tamamen alt üst olduğunu göreceksin. Bırak öyle olsun, kasma zorlama derim..

Pakistan ve Bhutan da gidilmesi zor ülkeler diye biliyorum. Özellikle İran sonrası pakistan düşünüyorsan vizeni Türkiye'den almanı ve öyle yola çıkmanı tavsiye ederim. İran en güzel başlangıç olacak ve çok seveceğini düşünüyorum.

Bu tür uzun süreli seyahatlerde mümkün olduğu kadar en hafif şekilde yola çık, çok çok çok az eşya ile gitmeni öneririm ve ne mat, ne çadır veya başka bir şey almanı önermem (benim önerim). Ne kadar hafif o kadar iyi, 2-3 t-shirt, 2 pantolonve 1 şort, 1 ayakkabı ve 1 sandalet...Gerisi yük. 

Toplamda çadır kurup, kamp yağacağın gün sayısı, bu gezindeki gün sayısının %10'u bile olmaz sanırım. Gerikalan zaman için boş yere 2-3 kilo da olsa yanında taşıman gereksiz. Gittiğin yerlerde kiralayabilirsin, kendine seyahat arkadaşları bulabilirsin. Ben 2 yıla yakın süren seyahatimde çadırımı toplamda 10 gün bile kullanmadım. Uyku tulumumu, matımı, bazı malzemeleri yolda gördüklerime verdim. 

Çadır, eğer grup halinde seyahat ediyorsan işe yarayabilir. Yanında laptopun, akıllı telefonun veya çalınmasından korktuğun bir şey varsa çadır güvenli olmayabilir. Asya güvenli ve benim başıma hiç sorun gelmedi, ama bir defa bile gelseydi ve günlük sırt çantamı çaldırmış olsaydım, tek kelime ile hayatım kaymıştı.

Aslında aradığın tüm bilgiler yoldaolmak.com sayfalarında var. Emek harcayıp, yazıları tek-tek okumalısın. İşine yarayacak çok sayıda ip uçları bulacaksın orada. Rota belirlerken, rotalarımdan faydalanabilirsin.

Göz atmanı önereceğim linkler:

Gezi Blogları ve Seyahat Kaynakları

http://yoldaolmak.com/seyahat-rehberi

Seyahat Ederken Para ve Kredi Kartı Güvenliği

Sırt Çantası Seçimi Nasıl Yapılır?

En İyi Hostel Bulma Siteleri

Seyahat Rehberi

 

 

 

21, Mayıs, 2014 Kemal Kaya (11,550 puan) tarafından cevaplandı

Bu tanıklık okuyunuz, gerçek bir hikaye!

Ben sadece teminat olmadan Okojie Şirket Plc 50,000 Euro'luk bir kredi almıştır.
Ama sadece hükümetin kredi sigortası ücreti olarakthe şirkete 250 Euro para ödemiş ve benim kredi İstanbul'da benim YapıKredi banka hesabına yatırılır edildi.
tr
benim 250 Euro hükümet kredi sigortası ücretithe onay alındıktan sonra 32 saat içinde.

Not: Benthe şirket adını taşıyanthe şirketin alıcı bilgileri üzerindenthe şirketethe 250 Euro ödedi.
Herhangi bir gerçek şirket onlar para almak için kullanabileceğiniz bir kayıtlı adı, olmalıdır; Hatta batı sendika veya banka hesap havalesi yoluyla eğer.

Okojie şirket gecikme veya stres olmadan bana gerçek bir kredi teklif i buldukthe tek şirkettir.
http://www.okojiecompanyplc.co.uk : bu şirkete başvurmanız, loanservice@okojiecompanyplc.co.uk veya okojiecompanyplc@gmail.com ya da web sitesini ziyaret etmek bir e-posta göndermek

lack of mature erythrocytes caused  by inability to absorb vitamin B  into the bloodstream intrinsic  factor is missing in gastric juice so B  is not absorbed  JThe antiviral  drug AZT is made widely available as the rst treatment for HIV. <a href=http://rx-cs5.com>cialis</a> Plexus plexopathySketch of a whole body MRI imaging system.More recently pharmacotherapies such as SSRIs and antidepressants have been used.Connective Tissue and Joint Diseases     TABLE   Antinuclear Antibodies in Rheumatologic Diseases  SLE                                                                                                               Antibody  Normal   Drug LE   MctD a   Sjogrens  Syndrome   Scleroderma   cRESt   Dermatomyositis  Polymyositis                     RA                     ANA    Antids DNA    Antihistones    Antiuroporphyrin isomerase  ribonucleoprotein    AntiSm    AntiRo    Antileucine aminopeptidase    Antiscleroderma    Anticentromere    MCTD mixed connective tissue disease.TAHBSO pelvic and periaortic lymphadenectomy <a href=http://adaroll.com>alli orlistat best price</a> Ventricular  septal defect  A BIn a normal delivery position the babys head appears rst cephalic presentation.In mice with genetic deletion of receptors for the cytokines interferon IFN g and TNF a   and in the presence of nonsteroidal antiinammatory drugs NSAIDs such as ibuprofen or acetylsalicylic acid which indirectly reduce TNF expression an increase in brain levels of P SA S calciumbinding protein  A triggered by antidepressants such as Scitalopram  or uoxetine  was abolished.American scientists  complete their project to decode  the entire HIV genome.Priligy or Dapoxetine is a supplement which is supplied within delivers of three and costs about Twentyfive per pill to the patient. <a href=http://yafoc.com>dosis de propecia</a> This method was developed by one of Kochs assistants Walther Hesse whose wife Angelina had suggested including agar as a gelling agent after making jellies and jams.Other sites include the calcaneus malleoli occiput elbows and back.Posteroanterior PA viewMake sure your spelling is correct. <a href=http://ednorxmed.com>buy viagra online</a> Either the eyeball is too or the refractive power of the lens is too  so that the image is blurred and comes to a focus in   of the retina.Answers   ANSwErS lModulation by celecoxib and diuoromethylornithine of the methylation of DNA and the estrogen receptor a gene in rat colon tumors.In flasks with the neck bent up to allow potentially contaminating particles to enter the broth developed molds much sooner.Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders    l STEPUP TO MEDICINE  B. <a href=http://24drugs.net>dapoxetine en algerie</a> loetschem.
1, Eylül, 2016 Arthstync tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
216 kez görüntülendi 16, Şubat, 2015 Balkanlar kategorisinde aresi (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
240 kez görüntülendi 9, Eylül, 2014 Vize kategorisinde selma kılınç (150 puan) tarafından soruldu
+3 oy
1 cevap
1,228 kez görüntülendi 20, Aralık, 2013 Gezi Rehberi kategorisinde ozytny (150 puan) tarafından soruldu
+6 oy
1 cevap
1,990 kez görüntülendi 14, Mart, 2013 Avrupa kategorisinde ali200 (180 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
492 kez görüntülendi 10, Haziran, 2015 Yurtdışı Gezi kategorisinde Zoney (120 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
981 kez görüntülendi 1, Mart, 2015 Vize kategorisinde İlhan Ören (130 puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
262 kez görüntülendi 1, Ocak, 2014 Gezi Rehberi kategorisinde Müberra Bilgiç (160 puan) tarafından soruldu
+7 oy
1 cevap
+10 oy
1 cevap
2,234 kez görüntülendi 14, Temmuz, 2012 Gezi Rehberi kategorisinde memedovmike (540 puan) tarafından soruldu
+3 oy
1 cevap
1,066 kez görüntülendi 7, Aralık, 2014 Asya Gezisi kategorisinde Aysegul Bor (150 puan) tarafından soruldu
...