Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

785 soru

820 cevap

201 yorum

7,526 kullanıcı

Laos-Kamboçya Turu Hakkında Bilgi

+9 oy

Selamlar,

2 haftalık iznim var, uçakla Bangkok'a ulaştıktan sonra oradan Laos'a ya da Kamboçya'ya geçebilirim. Ancak Bangkok'a haftasonu varacağım için Laos vizesi almak üzere pazartesi'yi beklemek durumundayım. Kafamda 2 alternatif mevcut:

1. Bangkok'tan Laos vizesini aldıktan sonra Laos'a geçip oradan da Kamboçya ve Bangkok'dan Türkiye'ye dönüş

2. Bangkok'tan Kamboçya'ya geçip vizeyi kapıda aldıktan sonra 2 haftayı Kamboçya'da değerlendirmek.

Laos ve Kamboçya ikisi de görmek istediğim ülkeler ancak internetteki forumlardan ve gezi yazılarından okuduğum kadarıyla uçak kullanmazsanız çok vakit alıyor. Uçak bileti fiyatları da malesed Laos'ta pek uygun fiyatlı değil. Laos'u gezi planıma dahil edersem yollarda çok vakit kaybedeceğim gibi görünüyor?  Laos'taki şimdilik planım: Vientiane, Luang Prabang, Phonsavan (belki) ve Si Phan Don.

Kamboçya da ise Siem Reap, Phnom Penh ve oradan da kıyı kesime geçmeyi düşünüyorum.

yani 2 hafta Laos ve Kamboçya mı yoksa sadece Kamboçya mı yapayım?

Teşekkürler

14, Ağustos, 2012 Asya Gezisi kategorisinde milkie (220 puan) tarafından soruldu
23, Ocak, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi

1 cevap

Bangkok'da Laos ve Kamboçya elçilikleri yan yanda. Aynı gün içerisinde vizenizi alıp Vientiane, Laos’a gece otobüsüyle geçin. Geceleri yolculuk eder ve gündüz gezerseniz  Vientiane, Vang Vieng ve Luang Prabang yapın, Phonsavan için o kadar yolu çekmenizi tavsiye etmem. Plain of Jars ilginç ama çok çok zamanınızı alacaktır.

Maddi durumunuz uygunsa Luang Prabang'dan Siem Reap'a uçabilirsiniz. Vietnam Airlines ve Lao airlines uçuşları var, ancak fiyatlar pek de ekonomik değil diye biliyorum. 

Ya da Luang Prabang'dan otobüse binip direk Si Phan Don'a gidebilirsiniz, oradan da sınırı geçip Siem Reap'de Angkor Wat'ı görürsünüz. İlk gittiğiniz gün günbatımını, ertesi gün de tüm tapınakları gezip Phnome Penh'e geçin. Ölüm Tarlaları ve birkaç yeri gördükten sonra varsa yine gece otobüsü, yoksa ertesi gün Sihanoukville'ye geçin. Artık burada dinlenirsiniz. Tüm yukarıdaki program size yorucu gelmiş gibi görünebilir, umursamayın, Sihanoukville’de dinlenmenin keyfini çıkarırsınız.

Tüm bu bölge ulaşımın çok kolay olduğu, gece ve gündüz otobüslerinin sık olduğu yerlerdir. Hani neredeyse canınız ne zaman istese çantanızı alıp yola çıkabilirsiniz. Uçak kullanmanızı tavsiye etmem. Gece otobüslerde rahat uyuyabilirsiniz. Hem yorgunluktan hem de otobüslerin konforlu olmasından dolayı. Koltukları yatan ve konforlu, yataklı denilen otobüsler de var. Vakit kaybetmeyin, ne kadar yorulursanız yorulun kendinizi 1 gün deniz kenarında kumlara attığınızda tüm yorgunluğunuza değdiğini fark edeceksiniz.

Kuzey Laos'da çok güzel ve eğlenceli, Luang Prabang'da şelale ve mağara ziyareti, fil safarisi, köy ziyaretlerini, VangVieng'de tubingi, Vientiane'nin sade ve huzurlu havası, İstanbul Restoran'da yediğiniz leziz yemekleri, Angkor Wat'ın o mistik havasını soluduktan sonra dinlenirken bunları hatırlayacak ve ne güzel gezdiğinizi anımsayacaksınız.

İşte ben bunları yapın derim. Günlerinizi ve yol programınızı şehre ilk gittiğinizde programlayın. Hemen bir acenteye uğrayıp otobüs saatlerini ve orada neler yapabileceğinizi öğrenin. Tavsiyelerini dinleyin.

Sihanoukville'de otobüsle Bangkok veya Pattaya'ya geçebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa Koh Samed'e de uğrayın derim. Kamboçya ucuz ve oldukça ekonomik bir yer. Deniz ve sahil olayı Tayland’la kıyaslanamayacak derecede kötüdür. Ancak şahane günbatımlarına şahit olacaksınız. Kamboçya'da Angkor Wat dışında bir yer görmeseniz de çok şey kaçırmış olmazsınız.

14, Ağustos, 2012 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
15, Eylül, 2013 yoldaolmak tarafından düzenlendi
"Deniz ve sahil olayı Tayland’la kıyaslanamayacak derecede kötüdür." gerçekten mi?? Her ne kadar şimdiye kadar gördüğüm en iyi plaj ve denizi Tayland'da gördüysem de büyük hayal kırıklığı oldu bu bilgi benim için.
(5 sene önce Bangkok, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao'ya gitmiştim)
Sihanoukville'deki plajlar güzeldir, ancak merkeze yakın olanlar çok kalabalık ve gürültülü. Şehir merkezinin dışında güzel denebilecek plajalr elbette var. Güneyde, Kep kasabası yakınlarındaki Rabbit adası ile Koh Kong'daki Koh Kong adasının iyi olduğunu duydum, ancak buralarda konaklama yok diye biliyorum. Sihanoukville'de Bamboo Adası tekne turları güzel.

Kamboçya Tayland'la kıyaslandığında dingin ve sakin, farklı bir atmosfere sahip. Eğer bu 15 günü yıllık izin olarak kullanan bir çalışansanız ve tatil modu arzu ediyorsanız Kamboçya sahilleri Tayland2la kıyaslanamayacak kadar geride kalır.

Ben Kamboçya'yı sevdim, deniz ve kum beklentilerimi karşılamasa da şirin bir yer. Sonuçta diğer açıdan çok az parayla güzel bir tatil yapma fırsatı da sunuyor, bunu da unutmamalı.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
345 kez görüntülendi 7, Kasım, 2015 Asya Gezisi kategorisinde Recep Kol (230 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
60 kez görüntülendi 31, Temmuz, 2015 Asya Gezisi kategorisinde Murat (140 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
193 kez görüntülendi 6, Temmuz, 2014 Vize kategorisinde Ogzhn (120 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
373 kez görüntülendi 9, Kasım, 2015 Asya Gezisi kategorisinde ByAK (190 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
282 kez görüntülendi 23, Eylül, 2015 Asya Gezisi kategorisinde anoffstreet (210 puan) tarafından soruldu
+2 oy
2 cevap
1,688 kez görüntülendi 5, Ocak, 2015 Asya Gezisi kategorisinde aykben (180 puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
286 kez görüntülendi 31, Ağustos, 2014 Asya Gezisi kategorisinde ergün sancaktar (150 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
328 kez görüntülendi 18, Temmuz, 2014 Asya Gezisi kategorisinde mehmetg (130 puan) tarafından soruldu
+4 oy
1 cevap
398 kez görüntülendi 1, Kasım, 2013 Asya Gezisi kategorisinde Gonca (160 puan) tarafından soruldu
+5 oy
1 cevap
2,351 kez görüntülendi 19, Eylül, 2013 Asya Gezisi kategorisinde Gökhan Gülbaz (460 puan) tarafından soruldu
...