Hoş geldiniz! Gezi, gezi kültürü, seyahat planlarınız ile ilgili aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. Sorunuzu sormadan önce, daha önce sorulmuş sorulara göz atmanızı tavsiye ederiz. En üstteki arama kutusunu kullanarak, sorunuzun daha önce sorulmuş olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Lütfen her sorunuzu ayrı ayrı sayfalarda sormaya dikkat ediniz. Örneğin Tayland ile ilgili ulaşım, konaklama, gezilecek yerler ve rota planlamak ile ilgili sorularınız varsa, her sorunuzu ayrı başlık halinde sorunuz: Sorularınızda imla kurallarına uymaya dikkat ediniz. Seyahatleriniz sonrası siz de bu sayfadaki sorulara kendi deneyimlerinizi eklerseniz okuyucular da faydalanmış olacaktır. Teşekkürler Bu site YoldaOlmak.com sitesinin Soru ve Cevap sayfasıdır.
  • Kayıt

Soru&Cevap Yardım

Sayfa Gösterimi
Sayfa Gösterimi

782 soru

815 cevap

201 yorum

7,520 kullanıcı

Benelux Ülkeleri Kış Tatili

+1 oy
Daha önce yurtdışına hep turla gittim ama artık özgürce adım atmak istiyorum. Hem bayan olmanin verdigi bir tedirginli, hem tek gidecek olmanin verdigi bir gerginlik var.

Ekim ayinda yeşil pasaportuma kavusucam. İlk seyehatimi Amsterdam, Bruksel, Bruge, Volendam, Luksemburg ve vaktim kalirsa Paris olarak düşündüm. Ögretmen oldugum icin Ocak ayında gitmeyi planlıyorum okullar kapaninca.

İlk sorum Ocak sonu Şubat basi bu ulkeler icin uygun mudur? Rahatca gezebilir miyim? Değilse Avrupa'da olmak kaydiyla ne onerirsiniz?

Diger sorum; yesil pasaport alinca seyahat sigortasi, yurtdisi çıkış harci yine yatirmak zorunda miyim?

Üçüncüsü birkac yerde girdigin ulkeden cikmak konusunda bazi seyler okumuştum. Ben Amsterdam'dan girip Paris'ten donmeyi düşündüm. Bu konu sıkıntı yaratir mi?

Diger bir konu couchsurfing kullanmayi dusunuyorum. Ülkeye girişte otel rezervasyonum olmayisi bir sorun yaratır mi? Çok iyi bir ingilizceye sahip degilim. Derdimi anlatamayip sap gibi kalmaktan cekiniyorum :) Cevaplar icin simdiden teşekkürler.
24, Temmuz, 2014 Avrupa kategorisinde Essra Yüceer (130 puan) tarafından soruldu
11, Eylül, 2014 yoldaolmak tarafından yeniden kategorilendirildi

2 Cevaplar

Kış aylarında Avrupa soğuk olur, Kuzey Avrupa daha da soğuk olur. Ama soğuğun olması oraların gezilemeyecek ve keyif alınamayacak olması anlamına gelmiyor. İyi giyindikten sonra, kış aylarında Avrupa gezisi de güzeldir, neden olmasın. Seyahat etmeyi sadece yaz aylarına hapsetmemek gerekiyor.

Soğukta ben gezemem ama Avrupa olsun diyorsan, güneye inmen gerekiyor, Akdeniz sınırında olan ülkelere, İspanya, Güney Fransa ve İtalya ve bir de balkanlar alternatif tabi.

Yeşil pasaportun sadece vize alman gerekmediği anlamına geliyor. Seyahat sigortası şart değildir, ama başına bir şey gelirse Avrupa'dda tedavi maliyetleri oldukça yüksektir. yaptırmakta fayda var. Yurtdışı çıkış harcı da yatırmak zorundasın.

Elinde Amsterdam gidiş ve Paris dönüş biletinin olması durumunda bir sıkıntı yok. Yine Amsterdam için booking.com'dan yapılmış göstermelik bir rezervasyon çıktısı da iyi olur. Amsterdam'da otelde kalacaksan eğer onu print et ve sordukalrında göster. Couchsurfing'den bahsetme görevlilere, genelde hiç soru sormazlar.

İngilzice bilmemek sorun değil, Couchsurfing ile kalabilirsen dene, ama çoğu şehir dışındaki evlerdir muhtemelen bulacakalrın. Avrupa'da ulaşım maliyetleri yüksektir. O nedenle bazen şehir merkezindeki hostellerde kalmak CS'den daha ekonomiktir. Ancak elbette yerel insanalrla tanışayım dersen mutlaka dene.

Tek bir kadın olarak seyahat etmekte bir sıkıntı yok. Dünyanın neresi olursa olsun temel güvenlik kurallarını da her zaman akılda tutmak lazım o kadar.
11, Eylül, 2014 yoldaolmak (24,900 puan) tarafından cevaplandı
Esra Hanım merhaba

6 yılı yurt dışı görevi olmak üzere 8 yıl ülke dışında yaşadım.43 ülke gezip,12 tura katıldım,yeşil pasaportum ve yeterli İngilizcem var

ilerki seyahatlerinizde size eşlik edebilirim,

tel:0532 670 59 19 Whatsapp
8, Mart, 2015 KEMAL DÖNMEZ (300 puan) tarafından cevaplandı

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
87 kez görüntülendi 13, Nisan, 2015 Avrupa kategorisinde Mesut Parla (340 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
150 kez görüntülendi 21, Ekim, 2014 Avrupa kategorisinde Mesut Parla (340 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
958 kez görüntülendi 24, Ağustos, 2014 Avrupa kategorisinde sdurmaz (120 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
198 kez görüntülendi 6, Haziran, 2014 Yurtdışı Gezi kategorisinde monerap (130 puan) tarafından soruldu
–1 oy
0 cevap
605 kez görüntülendi 6, Ekim, 2015 Yolda Olmak kategorisinde Kapluj (110 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
248 kez görüntülendi 8, Temmuz, 2015 Asya Gezisi kategorisinde Sebyar (140 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap
557 kez görüntülendi 14, Eylül, 2014 Asya Gezisi kategorisinde MUDDY (120 puan) tarafından soruldu
+6 oy
2 cevap
731 kez görüntülendi 31, Temmuz, 2013 Asya Gezisi kategorisinde Burcu Kaya (450 puan) tarafından soruldu
+2 oy
2 cevap
281 kez görüntülendi 2, Kasım, 2015 Asya Gezisi kategorisinde Recep Kol (230 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
78 kez görüntülendi 31, Ocak, 2015 Gezi Rehberi kategorisinde Müberra Bilgiç (160 puan) tarafından soruldu
...